Óvja meg lábát!
„A megelőzés révén a diabetesre visszavezethető amputációk számát Európában sok helyütt 50-60%-kal csökkenteni sikerült.”
Magyarországon körülbelül egy évben 3000 cukorbeteg veszíti el lábát. Ezeknek az amputációknak 80-85 százaléka megelőzhető lenne.
Diabeteszes talpbetétek gyártását, forgalmazását azért kezdtük el, hogy minél több cukorbeteg lábát megmentehessük.
„Fontos, hogy a beteg a legkisebb probléma esetén is orvoshoz forduljon és lábát helyezze nyugalomba.”
Mi a diabéteszes láb?
A cukorbetegeknek fokozottan kell figyelniük a lábaikra, mert a magas vércukorszint károsítja a láb idegeit, az érző funkciók csökkennek, majd elvesznek (neuropatia). Nem csak a hőmérséklet változás érzékelése csökken, hanem a fájdalom érzet, a dörzsölődés, sérülés érzékelése is. E miatt a cukorbetegek betegségük előrehaladott állapotában gyakran szenvednek súlyos láb elváltozásokban. Ha a kialakult sérüléseket elhanyagolják, azok elfertőződhetnek, elfekélyesednek, és nem ritkán a lábat vagy az alsó lábszárat emiatt amputálni kell.
A másik fő oka a végtag eltávolításnak a cukorbetegség által kialakult verőér-elzáródást, ami vérellátási zavart is okozhat. A sebek lassabban gyógyulnak. Nő az elfertőzés veszélye. Ha késik vagy nem megfelelő a kezelés, a fertőzés eléri a csontot, a seb üszkösödésnek indul.
Ellenőrizze tükör segítségével mindennap talpa állapotát, sebmentességét, és járjon rendszeresen kontrollra!
Miben tud segíteni egy speciális diabéteszes talpbetét?
A talpbetét megemeli és megfelelő alátámasztást biztosít a talp boltozatoknak, ezáltal nem terül szét a láb, és nem nyomódik teherrel a cipő oldalfalához. Az érintkezési és dörzsölődési felület csökkentésével jelentősen csökken a kisebesedés és az elfekélyesedés kockázata.
Az általunk gyártott diabéteszes talpbetétet extra puha felülettel vonjuk be, így minden lépés óvja az Ön bőrét.
A Bicomed Diabéteszes talpbetét nem csúszkál a cipőben, nem okoz dörzsölődést, így elkerülheti lába kisebesedését.
Mi az esélye annak, hogy diabéteszes láb” betegséget kapjon?
Szerencsére ehhez hosszabb idő -akár 20 év is -kell és rendszeres szűréssel, valamint megfelelő zokni, talpbetét és cipő viselésével ez a szövődmény jelentősen késleltethető. A cukorbetegségtől sajnos az idegek jelentősen károsodnak , az erek megbetegedése és elzáródása rontja a vérellátást is. E két ok a diabeteszes láb létrejöttének főbb oka. A cukorbetegek több mint 10%- ában kialakulnak fekélyek a lábon. Ezek a fekélyek kórházi ellátást igényelnek. A kettetes típusú cukorbetegek fekélyének 4/5-ét neuropátia, az 1/5-ét pedig súlyos keringési zavar idézi elő.
Magyarországon még nem alakult ki megfelelő megelőzés tudata a betegeknek, ezért a cukorbetegek mintegy 10 %-ának kell amputálni lábujját, lábát vagy néha az egész lábszárát. Mint említettük ezek közül az amputációk közül 80-85% is megelőzhető lenne, diabéteszes talpbetét viselésével, diabéteszes tág cipő hordásával, és rendszeres kontroll vizsgálatra járással.
Veszélyeztetett beteg-e Ön?
Fokozza a kialakulás esélyét :
- Régóta tartó diabetesz – A betegek 15%-nál kialakul a dabéteszes láb.
- Korábbi sebek vagy fekélyek a lábon- Akinek már volt, azoknál 30-100% esélyt jelent az újbóli kialakulásra
- Csökkent vagy hiányzó fájdalom-érzékelés egyik vagy mindkét lábon,
- Bizsergés, zsibbadás, vagy fájdalom a lábakban.
- Egyéb kockázati faktorok: korábbi lábujj-, láb- vagy alsó lábszár amputáció, magas vérnyomás, veseátültetés, súlyos szem-, illetve vesekárosodások (retino – vagy nefropathia)
- Szűk cipő viselése
- Kontroll vizsgálatok kihagyása, elodázása
- napi lábápolás és láb vizsgálat elhanyagolása
Mindennapi lábápolás:
- A fertőzések és gombásodás elkerülésének érdekében a láb tisztán tartására fokozottan oda kell figyelnie. Naponta legalább egyszer közepesen meleg vízzel, szappannal meg kell mosnia a lábat, még akkor is, ha nem járt az utcán. Alapos öblítse le és törölje óvatosan szárazra, kerülve a dörzsölést. Az ujjak közötti részek könnyen bepállhatnak, ezért ezek szárazra törlésére nagyon fontos.
- Tükör segítségével a teljes talp felszínt át kell néznie. A lábujjak közét is figyelmesen vizsgálja meg! Bármilyen sérülést, kidörzsölődést, vörös foltot, dudort, repedést, vágást, gombás fertőzést lát rögtön forduljon orvoshoz. Továbbá akkor is azonnal keresse fel orvosát, ha fertőzésre , keringési zavarra utaló jelet lát.
- Használjon bőrpuhító krémet!
- A cipőket viselés előtt gondosan vizsgálj meg, nincs-e benne apró kő, repedés, csúszkáló bélés. HA járás közben érzi, hogy töri a cipő, álljon meg és igazítsa meg a bélést. NE adjon esélyt a kidörzsölődésnek!
- Lehetőleg járjon pedikűröshöz, aki az elhalt hámsejteket, bőrkeményedéseket eltávolítja. A bőrkeményedés eltávolításához habkövet használjon!
- Hordjon alacsony talpú széles orrkiképzésű puha bőr cipőt, lehetőleg olyat, amit kifejezetten cukorbetegek számára készítenek.
- Viseljen diabéteszes talpbetétet cipőiben, papucsában.
A diabéteszes cipő és talpbetét ugyan kissé drágábbak mint a nagyáruházak cipői, de az amputációtól menthetik meg lábát.
Rendszeres gondozás
A lábakat szakemberrel (családorvos, cukorbeteg gondozó, lábspecialista) legalább évente meg kell vizsgáltatni: nincs-e jele sérülésnek vagy idegkárosodásnak.
A fekély megelőzésének talán legfontosabb eszköze a gondosan kiválasztott, jó lábbeli. A jó cipő jellemzői: alacsony sarok; megakadályozza a láb ide-oda csúszkálását; fűzővel vagy csattal rögzíthető; az orrész tágas, kerek. Nem jó cipő az, amelyet „be kell törni”. Sokan különleges kívánságokkal fordulnak olyan, jól képzett cipőkészítőhöz, aki rendelésre készít cipőt, és mindkét lábról pontos méretet vesz. Ezek a lábbelik drágábbak, mint a kész cipők, de egyes országok egészségbiztosítói hozzájárulnak a költséghez.